zielone ściany
Zielone ściany to funkcjonalny sposób na aranżację przestrzeni miast

Zielone ściany to funkcjonalny sposób na aranżację przestrzeni miast

Obcowanie z naturą jest najlepszą formą relaksu oraz odpoczynku dla umysłu i ciała człowieka. Wielu ludzi żyje w wielkich, industrialnych przestrzeniach miejskich, ponieważ to właśnie tam mogą zarabiać pieniądze i pracować. Niestety przestrzenie te pełne betonu, cegły i metalu są uciążliwym i mało sprzyjającym środowiskiem dla człowieka. Dlatego też bardzo popularną w ostatnim czasie stała się koncepcja tzw. ogrodów wertykalnych, które potrafią wypełnić najmniejsze przestrzenie dużą powierzchnią roślinnych dekoracji.

Krótka charakterystyka ogrodów wertykalnych

Ogród wertykalny jest to pozioma ściana roślin, którą można zainstalować na dowolnej powierzchni o zróżnicowanym kształcie w każdym zewnętrznym oraz wewnętrznym otoczeniu. Instalacje zielone są wyposażone w systemy nawadniające i nawożące, które w zależności od potrzeb działają w sposób automatyczny lub ręczny, doprowadzając i odprowadzając wodę.

Zielone ściany mogą składać się z roślin lub z mchu, dobór żywych organizmów będących komponentami instalacji zależy od jej wizualnego dopasowania do otoczenia oraz możliwości pielęgnacyjnych. Instalacje składające się z mchu są znacznie łatwiejsze w procesie pielęgnacji, a ich długotrwałość oraz stabilny, zielony wygląd ma charakter długotrwały. 

Ze względu na swoją plastyczność instalacje zielone z mchu są wykorzystywane w bogatej aranżacji przestrzeni poprzez modułową, jednolitą zabudowę elewacji budynków lub ścian pomieszczeń, lub mogą tworzyć wymyślne kształty w formie obrazów i napisów.

Funkcjonalność zielonych ścian

Zielone ściany pełnią przede wszystkim funkcję wizualną oraz estetyczną. Pozwalają na kontakt z żywą florą w przestrzeni miasta, przez co staje się ona bardziej przyjazna dla człowieka. 

Dodatkowo badania dowiodły, że żywe instalacje roślinne pozwalają na obniżenie temperatury podczas letnich upałów, redukując tym samym efekt miejskiej wyspy ciepła. Dobroczynny wpływ na ludzi ma także zwiększona produkcja tlenu przez żywe rośliny obecne na wertykalnych instalacjach dekoracyjnych. 

Zielona ściana jest także narzędziem do walki ze smogiem, który jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem związanym z nadmierną produkcją pyłów oraz gazów, w tym przyczyniającego się do efektu cieplarnianego dwutlenku węgla. Rośliny działają niczym naturalne filtry pochłaniające zanieczyszczenia.

Zalety zielonych instalacji

Zalety ogrodów wertykalnych to przede wszystkim:

  – izolacja akustyczna

  – łatwość pielęgnacji

  – pochłanianie kurzu

  – zwiększanie wilgotności powietrza

  – trwałość

 –  estetyka

Zielone otoczenia wpływa pozytywnie na samopoczucie, zdrowie, efektywność i kontakty społeczne ludzi. Uniwersalność i dostępność zielonych instalacji sprawia, że można je montować niemalże wszędzie.