zielone ściany
Horyzontalne ogrody – czy warto

Horyzontalne ogrody – czy warto

Wnętrza mieszkań w dzisiejszych czasach sprawiają, że mamy coraz mniejsze dawki kontaktu z naturą. Często bardzo industrialne, pomieszczenia są dziś w niewielkiej mierze zbliżone do natury. Właśnie dlatego stworzono pomysł wertykalnych ogrodów, czyli tak zwanych zielonych ścian. Jakie zalety ma takie rozwiązanie i dlaczego warto na nie postawić?

Zielone ściany – czym są?

Na początku były one ciekawostką na wystawach artystycznych. Z czasem zauważono ich potencjał również w miejscach publicznych, jak i hotelach. Dziś coraz częściej można spotkać ogrody horyzontalne w domach i mieszkaniach każdego z nas. Czym jednak one dokładnie są?

Całość zostaje zainstalowana na odpowiednich stelażach, dzięki którym cała konstrukcja jest w stanie utrzymać się w swojej pozycji. Zielone ściany najczęściej stworzone są z mchu lub trawy, pozwalając na piękną dekorację. Warto wiedzieć, że można postawić również na sztuczne wersje ogrodów wertykalnych, które niosą ze sobą równie świetne właściwości estetyczne, ograniczając potrzebę opieki.

Ogrody wertykalne – jakie mają zalety?

Zielone ściany, niezależnie czy naturalne, czy sztuczne, mają w sobie wiele zalet. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę w opcjach sztucznych?

– Niepowtarzalność dekoracji – ogrody tego typu są wciąż nowinką we wnętrzach mieszkalnych, pozwalając na wyróżnienie się estetyczne każdego właściciela. Stanowią one piękne połączenie nowoczesności i natury, pozwalając na interesującą fuzję.

– Łatwość personalizacji – nikt nie powiedział, że ogród wertykalny musi zajmować całą ścianę. Nie ma tutaj również mowy o potrzebie instalacji go w danym pomieszczeniu. Każdy ma tutaj dowolność rozmiarów i rozmieszczenia tego rozwiązania, przez co sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach.

– Brak potrzeby pielęgnacji – sztuczne ogrody wertykalne dbają o siebie same. Nie trzeba tutaj pamiętać o podcinaniu i pielęgnacji, gdyż rozwiązania te nie rosną. W ten sposób nawet osoby, które spędzają większość czasu poza domem mogą sobie pozwolić na zielone ściany super styl.

Czy sztuczne rośliny wyglądają naturalnie?

Oczywiście może pojawić się pytanie, czy rośliny sztuczne są w stanie oddać piękno natury. Odpowiedź jest dość prosta – dzisiejsze sztuczne rośliny wyglądają równie dobrze, jak i nie lepiej, niż naturalne opcje. Ich wielką zaletą jest to, że nigdy nie tracą swoich walorów estetycznych. Faktura płatków i liści jest odwzorowywana niezwykle dokładnie, pozostając zawsze w swojej idealnej formie. To łatwy sposób na cieszenie się ulubionymi gatunkami kwiatów bez zmartwień o potrzeby ich naturalnych odpowiedników.